Що таке інклюзивне навчання?
Згідно з ЮНЕСКО інклюзивне навчання – це «процес звернення і відповіді на різнома-нітні потреби учнів через забезпечення їхньої участі в навчанні, культурних заходах і житті громади та зменшення виключення в освіті та навчальному процесі».
Метою інклюзивного навчання є покращання навчального середовища, в якому вчитель і учні відкриті до різноманіття, де гарантується забезпечення потреб учнів і повага до їх здібностей та можливостей бути успішними.
«Інклюзивне навчання – це комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчан-ня у загальноосвітніх навчальних закладах на основі застосування особистісно орієн-тованих методів навчання, з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей»
(Концепція розвитку інклюзивної освіти. Наказ МОН від 01.10.2010 № 912).
Інклюзивне навчання означає, що всі учні можуть навчатися в школах за місцем про-живання, в загальноосвітніх класах, в яких в разі необхідності їм буде надаватися під-тримка як у навчальному процесі, так і з перепланування школи, класів, програм і ді-яльності з тим, щоб всі учні без виключення навчалися і проводили час разом.
Інклюзивне навчання:
-
Ґрунтується на правах людини і принципах рівності.
-
Спрямоване на всіх дітей і дорослих, особливо тих, хто є виключеним з загальної системи навчання.
-
Це процес усунення бар’єрів в системі освіти та системі підтримки.
Основа інклюзивного навчання
Всі учні:
-
Можуть навчатися різними методами і в різний період часу.
-
Мають індивідуальні здібності й особливості.
-
Хочуть відчувати, що їх розуміють і цінують.
-
Мають різне походження і бажають, щоб їх відмінності поважалися.
-
Пізнають скрізь.
Інклюзивна освіта: поширені питання
Хто такі діти з особливими освітніми потребами?
Відповідно до ширшого розуміння інклюзивної освіти та міжнародних документів, ді-ти з особливими потребами – це особи до 18-ти років, які потребують додаткової під-тримки в освітньому процесі (діти з порушеннями психофізичного розвитку, діти з ін-валідністю, діти-біженці, працюючі діти, діти-мігранти, діти – представники націо-нальних меншин, діти – представники релігійних меншин, діти із сімей з низьким прожитковим мінімумом, безпритульні діти, діти-сироти, діти із захворюваннями СНІД/ВІЛ та інші).
В українському законодавстві термін «діти з особливими освітніми потребами» вико-ристовується у вужчому розумінні інклюзивної освіти й охоплює дітей з порушення-ми психофізичного розвитку та дітей з інвалідністю.
Що таке інвалідність?
«Інвалідність» розглядається як «нормальне» явище, яке базується на життєвому до-свіді, з системною вірогідністю прояву серед населення будь якої країни, регіону.
Інвалідність за природою може бути постійною або тимчасовою.
-
Люди з інвалідністю та їхні сім’ї мають такі ж самі права на соціальну і економічну участь в житті суспільства.
-
Соціальне і фізичне середовище повинні бути модифіковані задля рівної участі всіх.
-
Політика і практична діяльність повинні відображати цінності рівності і правовий підхід.
З прийняттям Конвенції ООН про права людей з інвалідністю було визнано єдиний пі-дхід до трактування цього поняття: «інвалідність є результатом взаємодії, яка відбува-ється між людьми з інвалідністю та перешкодами у стосунках і середовищі.
Наше бачення інклюзивного навчання
Інклюзивне навчання означає, що всі учні отримують освіту в звичайних класах. Це не означає, що учень не може залишити клас з якихось певних причин. Кожен учень може отримати індивідуальну допомогу з того чи іншого предмету.
Якщо система освіти є інклюзивною, це не означає, що учні можуть розподілятися по групам за своїми характеристиками в окремих класах на цілий день або пів дня. В ін-клюзивному класі можливості створюються для всіх учнів з тим, щоб вони навчалися разом. Інклюзивне навчання не розділяє учнів у класі.
Переваги інклюзивного навчання.
Всі діти отримують користь від інклюзивного навчання.
Воно дозволяє їм:
-
Розвивати індивідуальні сильні сторони і таланти.
-
Приймати всіх дітей без виключення в загальноосвітню шкільну систему і суспільство.
-
Працювати над досягненням індивідуальної мети беручи участь в житті громади та їхнього класу.
-
Залучати батьків в процес навчання і життя школи.
-
Розвивати культуру поваги і належності до школи. Мати можливість навчатися і поважати різні здібності інших.
-
Створювати дружні стосунки з іншими дітьми
-
Позитивно впливати на школу, громаду та поважати різноманіття та включення на більш широкому рівні.
Спільні дії в просуванні інклюзивного навчання.
-
Приймати всіх дітей до загальноосвітніх шкіл та шкільного життя.
-
Надавати всебічну допомогу учням з особливими потребами, їх одноліткам та вчителям в разі потреби.
-
Дивитися на кожного учня з огляду на те, що він може, а не на те, що він не може.
-
Створювати навчальні цілі згідно індивідуальних можливостей кожної дитини беручи до уваги, що діти можуть мати різні навчальні цілі, але навчатися разом в класі.
-
Переобладнати школи і класи з тим, щоб вони зосереджували увагу на потенціалі кожної дитини.
-
Сприяти сильному лідерству в особі директора школи і адміністрації
-
Сприяти підготовці вчителів, які ознайомлені з різними методами викладання.
-
Формувати команду – директорів шкіл, вчителів, батьків, учнів та інший персонал, що працюють разом у визначенні найефективніших шляхів надання якісної освіти в інклюзивному середовищі.
-
Підтримувати виважене ставлення до батьків, особливо до мрій батьків та цілей щодо майбутнього їхніх дітей.
Що таке універсальний дизайн і розумне пристосування?
Ці два терміни зазначені серед інших у Конвенції ООН «Про права осіб з інвалідністю», яку Україна ратифікувала у 2009 році.
Уперше з’явившись в архітектурній сфері, універсальний дизайн в освіті є підходом, що забезпечує врахування всіх потреб учнів/студентів на етапі планування освітніх послуг/продуктів і стосується всіх аспектів освітнього процесу: навчальних програм, навчальних планів, процесу оцінювання навчальних досягнень учнів, дизайну навчальних закладів, спортивних майданчиків, веб-сайтів тощо.
Розумне пристосування означає внесення, коли це потрібно в конкретному випадку, модифікацій і коректив, які є необхідними, відповідними й виправданими.
Це здійснюється для забезпечення реалізації всіх прав дітей/осіб з інвалідністю.
Більше інформації про універсальний дизайн в освіті можна знайти за посиланням.
Як розуміти поняття «інклюзивний навчальний заклад»?
Насправді, усі заклади системи дошкільної, загальної середньої, професійної та вищої освіти повинні бути інклюзивними, тобто забезпечувати максимальну участь в освіт-ньому процесі для всіх його учасників, у тому числі для дітей/осіб з особливими потре-бами. Оскільки в Україні інклюзивна освіта все ще знаходиться на етапі свого станов-лення, інклюзивними навчальними закладами називають ті, в яких навчаються діти з порушеннями розвитку в інклюзивних групах/класах.
Чи можна вважати інклюзивним навчальний заклад зі спеціальними групами/класами?
Оскільки інклюзія – це неперервний процес підвищення участі кожної дитини в нав-чальному процесі та зменшення кількості випадків виключення з нього, навчальні заклади зі спеціальними (компенсуючими) групами/класами частково можна назива-ти інклюзивними – діти з особливими освітніми потребами мають більше можливос-тей спілкування зі своїми однолітками, доступу до типової навчальної програми, ре-сурсів місцевої громади тощо в порівнянні з перебуванням у спеціальних навчальних закладах чи навчаючись удома.
Хто приймає рішення про відкриття інклюзивних класів у навчальному закладі?
Хоча будь-який навчальний заклад може й повинен бути інклюзивним, в Україні сьо-годні все ще відбувається перехідний період до інклюзії, що передбачає відповідний (поступовий) процес відкриття інклюзивних класів у навчальному закладі.
Рішення про утворення класів з інклюзивним навчанням приймається керівником загальноосвітнього навчального закладу з урахуванням освітніх запитів населення за умови наявності необхідної матеріально-технічної та методичної бази, відповідних педагогічних кадрів і приміщень, що відповідають санітарно-гігієнічним вимогам (Постанова Кабінету Міністрів від 15 серпня 2011 року).
Коментар. Вираз «за умови» має певний дискримінаційний характер, оскільки його можна використати як причину відмови прийняття дитини з особливими освітніми потребами. Право такої дитини на навчання є безумовним, а обов’язок навчального закладу – забезпечити це право.
Як здійснюється зарахування дітей з особливими освітніми потребами в навчальний заклад?
Зарахування дітей з особливими освітніми потребами в загальноосвітній навчальний заклад здійснюється в установленому порядку відповідно до висновку (рекомендацій) психолого-медико-педагогічної консультації відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів від 15 серпня 2011 року.
Хто в навчальному закладі відповідає за організацію інклюзивної освіти?
За організацію інклюзивної освіти, як і за організацію освітнього процесу в цілому, відповідає керівник навчального закладу.
Часто керівник навчального закладу покладає питання організації інклюзивної осві-ти на свого заступника.
За що відповідають батьки?
Які умови повинні бути створені для організації навчання дітей з особливими освітні-ми потребами в навчальному закладі?
Доступність будівель і приміщень, використання відповідних форм і методів навчаль-но-виховної роботи, психолого-педагогічний супровід, співпраця з батьками або осо-бами, які їх замінюють.
Організація інклюзивного навчання передбачає надання дитині з особливими освіт-німи потребами психолого-педагогічної корекційної допомоги.
Коментар. Як свідчить міжнародна практика, корекційно-розвивальні послуги або послуги додаткових фахівців (наприклад, учителя-логопеда), не обов’язково повинні надаватись в окремому приміщенні. Часто такі заняття є більш ефективними, оскіль-ки проводяться у звичному для дитини середовищі (група дитячого садка чи клас школи) під час організації навчання в малих групах та/або під час індивідуальної ро-боти. Також такі заняття можуть бути корисними і для інших дітей, які навчаються в інклюзивній групі чи класі.