Інклюзивний ресурсний центр - це установа, яка створюється з метою забезпечен-ня права дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти.
12 липня 2017 року Кабінет Міністрів України ухвалив «Положення про інклюзивно-ресурсний центр", в якому визначається порядок утворення і припинення, а також основні принципи діяльності, та правовий статус інклюзивно-ресурсного центру.
У своїй діяльності центр керується Конституцією України, Конвенцією про права осіб з інвалідністю, Законами України “Про освіту”, “Про загальну середню освіту”, “Про дошкільну освіту”, іншими актами законодавства та цим Положенням.
АЛГОРИТМ СТВОРЕННЯ ІРЦ
-
На сесії місцевої влади приймається рішення «Про створення комунальної установи «Інклюзівно - ресурсний центр», що підпорядковується районному управлінню освіти;
-
Наймається проектна організація, яка спроектовує ІРЦ відповідно до стандар- тів, зазначеними нижче;
-
Проводяться ремонтні роботи та комплектація ІРЦ;
-
Затверджується штатний розпис відповідно до стандартів, що зазначені ниж- че.
Вимоги до приміщення
Площа центру має бути не менше 160 кв. м.
Загальна площа інклюзивно-ресурсних центрів, які розміщуються у приміщеннях закладів загальної середньої освіти, становить не менше ніж 50 кв. метрів.
Центри повинні мати приміщення, пристосовані для дітей з особливими освітні-ми потребами відповідно до вимог законодавства, у тому числі державних саніта-рних норм і правил та державних будівельних норм.
У таких приміщеннях облаштовуються:
-
приймальні;
-
кімнати для надання індивідуальної психолого-педагогічної допомоги (диви-тись приклад);
-
кабінети проведення групових психолого-педагогічних занять (дивитись приклад);
-
кабінет вчителя-логопеда (дивитись приклад);
-
кабінет практичного психолога (дивитись приклад);
-
кабінет для занять з лікувальної фізкультури (дивитись готове рішення);
-
кабінет для проведення спільних засідань фахівців центру;
-
кабінет директора центру;
-
технічні приміщення тощо (детальніше у документі про комплектацію).
Штатний розклад Інклюзивно-ресурсного центру
Діяльність центру забезпечують педагогічні працівники, які мають вищу осві-ту за спеціальністю “Спеціальна освіта”, “Корекційна освіта”, “Дефектологія”, “Пси-хологія”, за спеціалізацією логопеда, сурдопедагога, олігофренопедагога, тифлопе-дагога, а також практичні психологи, вчителі лікувальної фізкультури, медична сестра та бухгалтер. Гранична чисельність фахівців центру становить 12 осіб. У ра-зі потреби центр може залучати додаткових фахівців шляхом укладення цивіль-но- правових угод відповідно до запитів з оплатою за фактично відпрацьований час.
Педагогічне навантаження фахівців центру, які надають психолого-педагогічну допомогу дітям з особливими освітніми потребами, становить 18 годин на тиж- день для безпосередньої роботи з такими дітьми, що становить ставку заробітної плати (посадовий оклад). Крім того, фахівці центру провадять інші види діяльнос-ті, зокрема надають консультації батькам (одному з батьків) або законним пред-ставникам, педагогічним працівникам, які беруть участь в інклюзивному навчан-ні.
Керівництво діяльністю центру здійснює директор, який призначається на по-саду строком на три роки на конкурсній основі та звільняється з посади засновни-ком за погодженням з відповідним структурним підрозділом з питань діяльності центру. На посаду директора центру призначаються педагогічні працівники, які мають вищу освіту не нижче ступеня магістра або освітньо-кваліфікаційного рів-ня спеціаліста за спеціальністю “Спеціальна освіта”, “Корекційна освіта”, “Дефек-тологія”, “Психологія” та стаж роботи не менше п’яти років за фахом.
На посади педагогічних працівників центру призначаються особи, які мають вищу педагогічну (психологічну) освіту не нижче ступеня магістра або освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліст, при цьому не менше 60 відсотків яких повинні мати стаж роботи три роки за фахом.
Для надання психолого-педагогічної допомоги в центрі вводяться такі посади:
-
вчителя-логопеда з розрахунку одна штатна одиниця на 25-30 дітей з порушен-нями мовлення або 15-20 дітей з тяжкими порушеннями мовлення, або 15 ді-тей дошкільного віку з фонетико-фонематичним недорозвиненням мовлення, або 12 дітей дошкільного віку з тяжкими порушеннями мовлення;
-
вчителя-дефектолога з розрахунку одна штатна одиниця на 12-15 дітей з пору-шеннями слуху/зору/інтелектуального розвитку;
-
практичного психолога з розрахунку одна штатна одиниця на 12-15 дітей, які мають порушення емоційно-вольової сфери/пізнавальних процесів;
-
вчителя лікувальної фізкультури з розрахунку одна штатна одиниця на 12-15 дітей, які мають порушення опорно-рухового апарату;
-
посада прибиральника приміщень центру вводиться з розрахунку 0,5 штатної одиниці на кожні 200 кв. метрів площі, що прибирається.